Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody ul. Narutowicza

 

Mieszkańcy miasta Biała Podlaska zaopatrywani są  w wodę do celów konsumpcyjnych
z wodociągu komunalnego, w skład którego wchodzą 2 stacje wodociągowe stanowiące odrębne i niezależne źródła wody pitnej. Stacje korzystają z trzecio i  czwartorządowych oraz jurajskich wód podziemnych, ujmowanych za pomocą studni głębinowych. Stacje zlokalizowane są przy ul. Narutowicza i ul. Sitnickiej. Stacje produkcji wody współpracują w systemie zasilania sieci wodociągowej zgodnie z możliwościami produkcyjnymi, potrzebami odbiorców oraz planem produkcji Spółki. Zapotrzebowanie mieszkańców miasta na wodę pitną  określono na podstawie danych BWiK na ok. 7 000m3/d. Pokrycie tego zapotrzebowania zapewniają eksploatowane obecnie z ograniczoną wydajnością Stacje wodociągowe korzystające z ujęć podziemnych o ogólnych zasobach 750m3/h. Zapotrzebowanie to charakteryzuje się ciągłym spadkiem w okresie 10 lat mimo podłączania się nowych odbiorców, co spowodowało iż prace modernizacyjne skoncentrowane były na wymianie aparatury do uzdatniania wody a wydajność zwiększono jedynie o ok. 15% obecnej przepustowości.

 

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody” Narutowicza” która się już zakończyła  i „Sitnicka” która rozpocznie się w lipcu 2006r jest piorytetowym zadaniem Spółki BWiK „WOD-KAN” . Stacje  to „serce” Bialskich Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” Sp. z o.o., ponieważ  w tym miejscu woda ze studni głębinowych poddawana jest procesom technologicznym uzdatniana i przesyłana siecią wodociągową do kranów naszych odbiorców.

Główna stacją zasilającą miasto Biała Podlaska  w wodę , jest Stacja Uzdatniania Wody „Narutowicza”, której produkcja stanowi ok. 70% zapotrzebowania mieszkańców. Modernizacja stacji wodociągowych była nieunikniona i wynikała z niedotrzymywania norm zawartości manganu i żelaza w wodzie uzdatnianej przeznaczonej do picia, ponadto po kilkudziesięciu latach eksploatacji większość urządzeń uległa dekapitalizacji. Kolejna przesłanka , jest konieczność modernizacji systemu zasilania, dostosowanie urządzeń elektrycznych do współczesnych wymagań oraz automatyzacja procesu technologicznego. Modernizacja stacji Uzdatniania wody „Narutowicza rozpoczęła się 20.04.2005r.. Głównym Wykonawcą była Spółka z o.o. FUNAM ul. Mokronoska 2 z Wrocławia. Modernizacja prowadzona była w oparciu o zakup i montaż urządzenia do redukcji związków żelaza i manganu drogą intensywnego napowietrzania wody i filtracji w układzie jednostopniowym przy zastosowaniu złoża kompozytowego katalityczno-kwarcowego (bez dozowania chemikaliów) z jednoczesną modernizacją instalacji elektrycznych i kontrolno pomiarowych, grzewczych i wentylacyjnych oraz pełną automatyzacją, wizualizacją i monitoringiem ochronnym pracy stacji. Wykonano również roboty termomodernizacyjne budynku stacji.

Po zakończeniu modernizacji stacji uzdatniania wody „Narutowicza” i po przeprowadzonych badaniach wody uzdatnionej powiatowy inspektor sanitarny w Białej Podlaskiej pani Zofia Badach powiedziała:-Bialską wodę z sieci wodociągowej można pić bez przegotowania. Nie ma w niej bakterii. Kierownik Zakłady Rozwoju i Inwestycji BWiK „WOD-KAN” Janusz Bystrzyński dodaje że: Nasza woda pochodzi głównie z głębinowych ujęć jurajskich, jest średnio zmineralizowana. Zawiwawiera wapń i magnez, odczyn zasadowy i posiada smak wody mineralnej.

Należy podkreślić fakt że prace modernizacyjne które trwały kilka miesięcy prowadzone były przy zachowaniu ciągłej dostawy wody uzdatnionej do sieci wodociągowej. Wykonawcy prac modernizacyjnych jak również obsługa Stacji wodociągowej wykazała się ogromnym zaangażowaniem oraz doświadczeniem i wiedzą techniczną prowadząc proces inwestycyjny w sposób wnikliwie przeanalizowany zapewniający minimalizacje negatywnego wpływu  dla mieszkańców naszego miasta. W lipcu 2006 roku rozpoczyna się modernizacja stacji uzdatniania wody „Sitnicka”  Spółka ma nadzieje i dołoży wszelkich starań aby i tym razem uciążliwości wynikające z prowadzonych pracy sprowadzone były do niezbędnego minimum.

Przeprowadzona modernizacja Stacji Uzdatniania Wody „Narutowicza” wyniosła  2.213.319,71zł. z tej kwoty 75% dofinansowała Unia Europejska Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

 

                                                      Modernizacja ul. Narutowicza / Strona główna