spotkania edukacyjno informacyjne
HISTORIA   PRASA O NAS   KONTAKT


Menu



 Spotania edukacyjno - informacyjne 
 

Podsumowanie cyklu spotkań edukacyjno- informacyjnych dotyczących gospodarki odpadami.

W ramach zadania „Edukacja ekologiczna” projektu „Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów dla regionu Biała Podlaska” odbyło się  w okresie od 24 października do 18 listopada -10 spotkań edukacyjno- informacyjnych poświęconych segregowaniu odpadów powstających w gospodarstwie domowym, oraz optymalizacji gospodarki odpadami. Ogółem w całym cyklu spotkań edukacyjnych  udział wzięło 357 osób. Mieszkańcy Białej Podlaskiej oglądając krótki film, oraz prezentacje multimedialne zapoznali się: z funkcjonowaniem Zakładu Zagospodarowania Odpadów dla regionu Biała Podlaska, nowoczesnymi instalacjami mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, oraz rozwiązaniami umożliwiającymi zagospodarowanie energii uzyskanej z biogazu. Mieszkańcy dowiedzieli się jak bardzo różnią się poszczególne sposoby przetwarzania w ZZO dostarczanych odpadów zmieszanych, oraz odpadów selektywnie zebranych z podziałem na frakcję suchą, frakcję mokrą, szkło i popiół. Omówiono system selektywnej zbiórki obowiązujący w mieście zgodny z Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku w Mieście. Zwrócono uwagę na najczęściej popełniane przez mieszkańców błędy przy segregacji odpadów związane z podziałem na frakcje selektywnie zbierane (suche, mokre). Omówiono aspekty techniczne i ekonomiczne, które zapewniają możliwie najmniejszy szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

                Mieszkańcy podczas dyskusji wskazywali na niewystarczającą motywację ekonomiczną służącą propagowaniu segregacji odpadów uznając, że dla znacznej części lepiej sytuowanych mieszkańców różnica 3 złotych od osoby nie stanowi żadnej motywacji do segregowania odpadów. Sugerowano żeby ta różnica wynosiła, co najmniej 8-10 zł od osoby na niekorzyść mieszkańca niesegregującego odpadów komunalnych.

Wskazywano na potrzebę intensyfikacji edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej. Wnioskowano, aby zorganizowanym systemem edukacji proekologicznej w oparciu o wizyty w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów objąć wszystkie klasy 3-6 w szkołach podstawowych oraz młodzież gimnazjalną.

Postulowano o zorganizowanie dni otwartych ZZO dla regionu Biała Podlaska, co umożliwi jego zwiedzenie przez mieszkańców miasta i naoczne przekonanie się jak są przetwarzane odpady komunalne.

 Kolejnym zgłaszanym problemem był brak zapewnienia przez administracje osiedli warunków do sortowania odpadów na osiedlach budynków wielorodzinnych z uwagi na zabezpieczenie tylko pojemników na frakcję suchą i mokrą i brak trzeciego pojemnika na odpady komunalne zmieszane, co nie pozwalało na uzyskanie dobrych efektów segregacji, oraz zniechęcało osoby segregujące odpady do kontynuacji segregowania odpadów.

Wnioskowano również o wyposażenie niektórych wspólnot mieszkaniowych w zestawy dzwonów do selektywnej zbiórki szkła, makulatury i opakowań plastikowych.

Sugerowano zwiększenie częstotliwości odbioru w okresie letnim odpadów biodegradowalnych np., co 10 dni i zmniejszenie częstotliwości odbioru odpadów szklanych do jednego odbioru na dwa miesiące.

Wskazywano na przypadki pojawiających się nadal dzikich wysypisk na obrzeżach miasta i w lasach, oraz wnioskowano o wzmożenie kontroli gospodarki odpadami u podmiotów nieobjętych systemem.

Informowano o przypadkach opóźnień w opróżnianiu na osiedlach budynków wielorodzinnych pojemników do selektywnej zbiórki szkła, makulatury i opakowań plastikowych, co ograniczało zakres segregacji.

Podczas spotkania przedstawiciele: Spółki BWiK „WOD-KAN” Sp. z o.o., Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta oraz Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Komunalnik” Sp. z o.o. odpowiadali wyczerpująco na pytania mieszkańców, związanych z segregacją i odbiorem odpadów. Zapoznano przybyłych na spotkanie z zasadami oddawania odpadów selektywnie zebranych do PSZOKów.  Pokazano przykłady najczęściej popełnianych błędów w zakresie segregacji odpadów oraz przygotowania ich do odbioru przez firmę „Komunalnik”. Każdy uczestnik spotkania otrzymał zgniatarkę do puszek i butelek PET oraz dodatkowy zestaw worków do selektywnej zbiórki odpadów.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące  zbiórki i segregacji u źródła :

       1.       Czy pampersy to frakcja sucha czy mokra?

Pampersy to  generalnie ze względu na zawartość frakcja mokra.  Jednakże  wrzucenie pampersów  do frakcji  suchej nie jest  błędem dyskwalifikującym  jakość selektywnej zbiórki.

 

      2.       Do jakiej frakcji należy przeznaczyć zawilgocone woreczki i folie, które były używane do pakowania mięsa?

Woreczki i folie, które były używane do pakowania mięsa  i innych artykułów spożywczych należy przeznaczyć do frakcji suchej- mimo tego że są wilgotne- bo nie są one biodegradowalne.

       3.       Co zrobić ze szkłem okiennym?

Czyste szkło okienne w większej ilości powinno trafić do odpadów budowlanych. Mniejsze ilości szkła okiennego mogą trafić do popiołu. Kompletne okna powinny być zakwalifikowane, jako odpad wielkogabarytowy, dostarczone do PSZOK-u i w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów zostaną rozdzielone na szkło, drewno/plastik i metal.

      4.       Czy do frakcji mokrej można wrzucać gałązki z pielęgnacji krzewów i drzew?

Małe ilości rozdrobnionych gałązek z pielęgnacji ogrodów lub innych odpadów biodegradowalnych powstających przy utrzymaniu terenów zielonych (trawa, liście) mogą trafić do frakcji mokrej. Większe ilości całych, nierozdrobnionych gałęzi z drzew lub krzewów powinny być gromadzone selektywnie, jako odpad biodegradowalny i powinny być dostarczone selektywnie do kompostowni odpadów zielonych ZZO.

       5.   W co najlepiej pakować w gospodarstwie domowym odpady biodegradowalne( frakcję mokrą)?

W zabudowie wielorodzinnej (w bloku) w opakowanie ulegające biodegradacji (folia biodegradowalna lub worek papierowy). W zabudowie jednorodzinnej odpady biodegradowalne gromadzimy w pojemniku z zamknięciem o pojemności np.: 110 litrów lub w specjalne worki papierowe lub w worki z folii biodegradowalnej.

        6.       W jaki sposób przygotowywać do odbioru popiół?

Popiół powinien być selektywnie zbierany u źródła do metalowego pojemnika odpornego na wysoką temperaturę i dopiero po upływie czasu niezbędnego do całkowitego ostygnięcia gotowy jest do odbioru i transportu.

       7.       Jaki papier może być wrzucany do frakcji mokrej?

Do frakcji mokrej powinien trafić papier miękki, mokry, łatwo ulegający biodegradacji, używany w kuchni, łazience. Pozostały papier powinien trafić do pojemnika na makulaturę lub do frakcji suchej.

      8.       Jaki powinien być tok postępowania z odpadami budowlanymi wytwarzanymi podczas drobnych remontów?

Odpady budowlane z remontów powinny być zbierane selektywnie i gromadzone w specjalnych pojemnikach zamówionych i podstawionych przez firmę odbierającą odpady, bądź dowiezione własnym transportem do PSZOK-u mieszczącego się w ZZO przy ul. Ekologicznej. PSZOK przyjmuje odpady dostarczane przez indywidualnych dostawców w soboty.

       9.       Co zrobić z wymienianymi olejami  silnikowymi i przekładniowymi

Należy je bezwzględnie  pozostawiać w serwisach samochodowych przy okazji okresowych wymian olejów silnikowych.

      10.   Co zrobić z rozbitym talerzem lub kubkiem?

Taki odpad nie może trafić ani do frakcji suchej, mokrej ani szkła opakowaniowego. Najlepiej wrzucić go do popiołu.

      11.   Czy odpady komunalne można wystawić w branie lub furtce?

Odpady komunalne należy wstawiać w dniu odbioru, przed godziną 7 rano, przed posesje jak najbliżej ciągu komunikacyjnego. Jeżeli warunki techniczne np. bardzo wąski chodnik uniemożliwiają wystawienie pojemnika przed posesje, wówczas można wystawić je w otwartej bramie lub furtce.

 

 

 <<GALERIA ZDJĘĆ>>


      




  webmaster by